יעוץ אירגוני כתבה למשפחה
 
      פיתוח מנהלים
 
אודותיי - דורית קיי - אימון אישי אודותיי
 

מבין לקוחותיי העסקייםאימון אישי - מכבי

אימון אישי - כרמל

אימון אישי - אזימוט

אימון אישי - דיסקונט

אימון אישי - גושן

אימון אישי - סטארטאפ

אימון אישי - בית בריל

אימון אישי - הסתדרות

אימון אישי - מכללה למנהל

אימון אישי - ספיר

אימון אישי - THIS

אימון אישי - כתף אל כתף

אימון אישי - IDA

אימון עסקי - עתיד

המועצה להשכלה גבוהה

אימון עסקי - רופין
אימון עסקי - מועצה איזורית שומרון
אימון עסקי - שחם ביטוח אימון עסקי - מכון מופת

 

D.Coaching מן התקשורת

שאלת מיליון הדולר:
איך מבקשים העלאה בשכר?

גלובס - וחוזר חלילה
חושבים שזה הטיימינג המתאים לנסח מחדש חוזה העסקה?
חוזרים לעבודה טיפים לנחיתה קלה.
להלן קטעים נבחרים מתוך כתבות בהשתתפות דורית קיי שהתפרסמו בעיתון "גלובס".
קריאה מהנה.

אביב היגיע , פסח בא
סדר בארון, סדר בבית, סדר בחיים

רבים מאיתנו, בכל גיל, מצב תעסוקתי או משפחתי, מתקשים לארגן ולסדר את חיי היום יום. למרבה הפלא, ניתן למצוא גברים ונשים אשר אינם עובדים ויומם נראה ככאוס אחד גדול. הם תמיד "לא מספיקים", "לא מגיעים לזה" ו"יעשו את זה מחר...". לעומתם, ניתן למצוא בין העסוקים ביותר שבניינו אנשים אשר דוחסים ל- 24 שעות משימות, עבודה ופעילויות בקצב מעורר קנאה. מדוע הם עושים את זה ובעיקר, כיצד?

אם נחשוב לדוגמא על ילדים קטנים, הם מתעוררים בבוקר אל אי ודאות. וההורים שבינינו משמשים כיומן וכמנהל משימות: "לאחר שתצחצח בוא לאכול", אל תשכח לבדוק את הילקוט ולקחת את האוכל"...

מתברר שגם אנחנו זקוקים לניהול. מנהלים מצליחים רבים מציינים כי הם מנהלים את הזמן שלהם בקפידה. הם מנהלים סדר יום קפדני, תוך ביצוע מטלות ועל פי סדר חשיבות, לא רק במטרה להספיק לעמוד ביעדים אלא גם על מנת להתנהל באופן רגוע ושקט מבחינה נפשית ואישית. ניהול סדר יום מתוכנן ומוקפד מקנה מסגרת תומכת ומאפשרת.

אז איך ניתן למנוע מצבי תוהו ובוהו ולהתמודד עם שינוי?

ראשית בו נבחין בין כמה מושגים:

שינוימוגדר כתהליך שבו עצם או אדם עוברים ממצב מסוים למצב אחר. השינוי הוא לעתים נקודתי ולעתים מתמשך על פני זמן רב, תוך מעבר הדרגתי על פני רצף של מצבים. לעתים הוא חד-כיווני או בעל קצב שאינו נצפה מראש ולעיתים דו כיווני וידוע.

שגרה היא הרגל, נוהל קבוע החוזר על עצמו בזמן מסוים, במצב מסוים וכד'; סדר עניינים רגיל, יציב וקבוע - יומיומי. השגרה נתפסת כיום יומית, משעממת וחסרת ייחוד.
כאשר שגרה מופרית כללי הפעולה שלנו כאנשים משתנים-נמצא אנשים רבים שנכנסים ללחצים ,חלקם מוצדקים וחלקם לא, לחצים אלו מעוררים רגשות שלילים כגון כעס ותסכול שיוצרים קיבעון זמני הפוגע ביכולת התפקוד. אז מה ניתן לעשות?

בראש ובראשונה, הכירו בערך התכנון - תכנון הוא קביעת תהליך לפיתוח או לשיפור של מוצר או פרויקט. התכנון כולל הגדרה של הזמן, הפעולות והמשאבים האנושיים והכלכליים הנדרשים, כולל סדר ותזמון הביצוע, תלויות הדדיות ופירוט המשאבים בכל פעולה. תכנון מתבצע בדרך כלל תוך שימוש בידע שנצבר מניסיון קודם (של המתכננים או של אחרים), תוך ניסיון לצפות את הצרכים העתידיים השונים ולהיערך אליהם. כמשפחות יראי שמיים , אנו מתורגלים בתכנון-זמני תפילות, כניסת שבת. כל אלו יוצרים אצלנו מחויבות להספיק מטלות על מנת לקיים את השגרה המתבקשת מקיום אורח חיים דתי. כל מה שנותר הוא להעביר את המחויבות הזו גם לחיים האישיים.

השתמשו בעזרי תכנון כגון:

  • השתמשו ביומן - ידני, אלקטרוני או כל יומן אחר. הקפידו על סימון המשימות על פי סדר חשיבות (דחוף מאוד, דחוף, סביר, לא דחוף) בתוכנת ה- outlook לדומא תוכלו לקבוע צבע לכל רמת דחיפות.
  • לאוהבי הטכנולוגיה השתמשו בתוכנות המוצעות לניהול פרויקטים
  • ערכו לכם רשימת To do list - זוהי רשימה של משימות .כתבו אותם פעם ראשונה ללא סדר חשיבות, לאחר מכן עברו על הרשימה וציינו מהם 4 הפעולות החשובות ביותר שעליכם לעשות ואיתם התחילו את יומכם.שבצו את המשימות החדשות ביומן לפי שעות., וזאת על מנת ליצור מסגרת מחייבת להשלמת המשימה. זה המקום לציין קושי שלעתים קרובות אנשים המאובחנים עם קשיי קשב וריכוז מתקשים להתמודד עם ריבוי משימות-וכאן ההמלצה היא לפרק את המשימה ליחידות קטנות של משימות שהן פשוטות יותר להשגה ומשמשות כמעין מדרגות להצלחה בעמידה במשימה.
  • לפרק משימות - אל תקבלו על עצמכם משימות ערטילאיות כגון "להגדיל את מספר הלקוחות". זוהי החלטה אסטרטגית המצריכה "פירוק" למשימות קטנות ואופרטיביות הנגזרות ממנה. חשבו כיצד תגדילו את מספר הלקוחות והגיעו להחלטה על משימה או משימות אשר יצליחו להשיג את היעד האסטרטגי אשר הצבתם לעצמכם
  • גיוס סביבה תומכת - לעתים בתוך התכנון הידוע מראש קורים דברים בלתי מתוכננים, ואז מומלץ שנעטה עלינו את תפקיד מנהלי התא המשפחתי ונאציל סמכויות תוך הסבר הצורך הדחוף שנוצר ל"מגוייס". לדוגמא משפחה שתכננה טיול משפחתי, הזמינה בתי מלון וטיסות, ערב לפני הטיסה ילדה האם פג.כאן רצוי שהאב יגייס עזרה ממשפחה קרובה וחברים על מנת לסייע לילדי המשפחה הקטנים בסידוריי גנים וארוחות, כמו כן, עליו להתפנות לסידורי משרד של ביטול החופשה ואולי הפסד כספי שעליו לשאת ולתת.

איך יוצרים תאום ציפיות?

שקיפות וכנות אשר אדם נקלע למצב בלתי צפוי , עליו לגלות אחריות ולשתף גורם קרוב בקושי .לעתים ניתן להסתפק בסיוע של בן משפחה ולעתים נדרשת הסתייעות במתודולוגיות מקצועיות כגון פסיכולוגיה (התנהגותית או חיובית), טיפולי קצרי מועד , אימון אישי ע"י גורם מקצועי מוסמך שמקנה כלים אישים ומותאמים לאישיות וחיי הלקוח להשגת תוצאות רצויות עבור עצמו ומשפחתו בתהליך קצר וממוקד.

איך יכול אדם מוקפד ומתכונן בכל זאת להתמודד עם שינוי בלתי צפוי?

אימוץ עקרון 90/10 עקרון זה אומר שיש לנו רק 10% אחריות על המציאות-אם יורד גשם, פקקים בדרך, לידה בתאריך מוקדם יותר אלו אירועים שלא תמיד יש לנו אחריות ישירה עליהם(10% אחריות נובע מהעובדה שאולי יכולנו לאסוף מידע על כבישים עוקפים וכדומה) אבל יש לנו 90% אחריות לתגובה שלנו למציאות ולאירועים שקורים לנו. על כן כאשר קורה אירוע מפתיע, עלינו להיות מודעים שיש לנו אפשרות להתעצבן, לכעוס, אך יש לנו גם אפשרות לנהל את הרגשות השלילים הללו.

ניהול רגשות תוך שימוש במודל א.פ.ר.ת ע"י אימוץ מודל אפרת לתקשורת בינאישית. במצבים הללו מומלץ בשלב הראשון כאמור להיות מודע לרגשות השלילים שלנו, אח"כ לעשות הפרדה בין העובדות לפרשנויות שלנו על העובדות. הרגשות השלילים שמתעוררים בקרבנו נובעים לעתים קרובות מהפרשנויות שלנו לעובדות ולא מהעובדות עצמם. על מנת לדעת האם המחשבה שלנו היא עובדה או פרשנות , כל שעלינו לעשות הוא לשאול שאלות הבהרה את הגורם המתאים.

תופעת הדחיינות, ואנשי הרגע האחרון

אחד ההרגלים שמעוררים כעסים שונים אצל הסביבה היא אנשים שדוחים את העשייה לרגע האחרון על אף שלוח הזמנים ידוע להם מראש. לדוגמא אנשים המתארגנים לטיסה שמועדה ידוע מראש, ובכל זאת כמעט מאחרים, ההורים כבר מצויים על המטוס ואלו הבת מתעכבת ומעכבת את הטיסה בגלל איחור עליה למטוס. אז מהי הדחיינות?

דחיינות מוגדרת כהשעיית פעולה למועד מאוחר יותר. כמובן התוצאה היא או שלא מתחילים בפעולה כלל או שהפעולה נעשית ממש ברגע האחרון. הדחיינות מתבטאת בעיקר כלפי הרגלים שכרוכים במאמץ לשינוי כגון תהליכי גמילה מעישון, או מטלות שאגרנו במשך שנים כגון סידור ארונות, שלעיתים איננו יודעים מהיכן להתחיל ואז אנו דוחים את הפעולה, נכנסים ללחץ המלווה בכעסים כלפי המשפחה(במיוחד לקראת חגים) .( דרך אגב המילה דחיינות מתורגמת לאנגלית כ procrastination שמשמעותה- "שייכות למחר" –הדחייה לעתיד של הפעולה.)

הסיבות העיקריות לדחיינות הם פחד מכישלון בעמידה במשימה, אי הצלחה שלנו בפעול מביאה לשיפוטיות של האחרים את מעשינו , והדחיינות מאפשרת לנו זמנית לא להתמודד עם הסוגיה. גורם נוסף הוא חתירה לשלמות . ככל שהמטלות מורכבות יותר, ואין תעדוף, המטלה נראית קשה ולכן כדאי לדחות אותה ולא לגשת אליה כלל. גורם משמעותי נוסף הוא הערכה לקויה של הזמן הנחוץ לביצוע המשימה וכמובן קשיים אובייקטיביים כגון הפרעות של דיכאון או לקות בקשב וריכוז.

איך ניתן להתמודד עם תופעת הדחיינות:

דיוק בהגדרת השינוי הנדרש - חשוב להגדיר בבירור את הצורה בה מתאפיינת אי העמיד בזמנים,האם הקושי הוא בתיוק ניירות, סידור ערימות בגדים, הגשת דוחות וכדומה.

אמצעים שיסייעו בידכם ליצור שינוי - הובלת שינוי בחיים כמו בעבודה הוא תהליך ולא כישרון שנולדים איתו, ועל כן חשבו על מה יסייע לכם בביצוע המשימה-האם אלו חפצי עזר כגון מגשים למסמכים, או אולי להסתייע בגורמים מקצועיים.

היכולת לרקוד את התכנון - ניתן לשרטט תהליך של שינוי כמו גרף של גלים. כאשר רוכשים הרגלים חדשים של סדר ותכנון לוקח זמן להטמיעם , ובדרך יתכנו נסיגות והליכה אחורה. מחקרים מראים שעל מנת להטמיע הרגל חדש, יש לחזור עליו לפחות 21 פעמים.

גיוס קבוצת תמיכה - הגדירו לעצמכם מיהם האנשים שיסייעו בידכם להתנהל בצורה חדשה.קבוצת התמיכה יכולה לכלול בני משפחה, עמיתים לעבודה, חברים או אנשי מקצוע מתחומים שונים- יועצי קריירה, מאמנים מוסמכים וכדומה

תקשורת בונה - תהליך שינוי כרוך בנכונות לסיוע מצד הסביבה,ועל כן האמצעי היעיל ביותר להשכין שלום בעתות אלו, הוא באמצעות תקשורת בונה הממזערת קונפליקטים. הורים רבים נכנסים לעימותים רבים עם ילדיהם על משימות כגון סידור חדר וסדר עדיפות.בדיאלוגים מעין אלה התוצאה המושגת היא של צד מרוויח, וצד מפסיד או מתפשר ופחות תוצאה של רווח לשני הצדדים. אם לעומת זאת ההורה יהיה מודע לאופיו של בן המשפחה-הילד או בן/בת הזוג, ויתאים את דרך התקשורת שלו לצרכים האישיותיים של הצד השני , יגיעו הצדדים להסכמה מהר יותר מאשר דרך שימוש בלשון צווי

החדשות הטובות שניתן ללמד את תורת ההשפעה באמצעות שימוש בשפה.(קורס כזה ייפתח במהלך תשע"ב ) שימוש בשפה הלוקחת בחשבון את אישיות הצד השני תסייע לו להתגבר על הדחיינות ולהתחיל לתכנן את החיים האישיים והמקצועיים.

הנכם מוזמנים לגלוש באתר www.doritcoaching.com ולקרוא עוד על הובלת שינויים בחיים ובעבודה. כמו כן אם יש לכם שאלות תוכלו לשלוח מייל לdorit@doritcoaching.com

אודותיי
דורית קיי MA מנכלית D.Coaching העוסקת בתהליכי פיתוח אישי ויעוץ ארגוני. דורית (כיום דוקטורנטית ללימודי אימון) מתמחה במתן כלים לתקשורת מובילת תוצאות , יעוץ במסלולי קריירה והובלת שינויים.דורית משמשמת כיועצת , מאמנת ומנחה במוסדות אקדמיים וארגונים רבים.  יש לכם שאלות על תפקידו של מאמן אישי ?
כתבו לי ואחזור אליכם תוך 24 שעות

 
 
   
           
doritkay4@gmail.com
 אימון עסקי תקשורת בינאישיתפיתוח מנהליםאימון לקריירה,  אימון מנהלים , הכנה לראיונות עבודהאימון אישיאינטליגנציה רגשיתמאמנת אישית
אימון עסקי תקשורת בינאישיתפיתוח מנהליםאימון לקריירהאימון מנהלים
 , הכנה לראיונות עבודהאימון אישיאינטליגנציה רגשיתמאמנת אישית
 
אימון אישי במרכז , אימון אישי, אימון אישי לקריירה

 
קידום וניהול אתר ibdesign studio 2017 


 
לייבסיטי - בניית אתרים