יעוץ אירגוני מנהיגות המנהל
 
      פיתוח מנהלים
 
 
האם אתם מוכנים לשינוי?
בחנו את עצמכם עם שאלון אפיון קצר
אימון עסקיאימון לNLP  , אימון לתקשורת בינאישיתאימון מנהלים
אינטליגנציה רגשית


מנהיגות - סוגים וסגנונות

רודולף ג'וליאני, ראש עיריית ניו יורק המפורסם, ידע בעזרת הכריזמה האישית וניסיון העבר להעלות את ניו יורק על הדרך המלך, למגר את הפשיעה בעיר, ולהחזירה לימיה הזוהרים ביותר. ג'וליאני הוא מנהיג פורמלי. אחד מסוגי המנהיגות המוכרים הפועלים מתוקף סמכות שניתנה להם.

הספרות מתארת מגוון רחב של מנהיגים אשר קצרה היריעה מלפרטם אולם יצוינו המרכזיים שבהם:
• מנהיגות פורמאלית מתוקף מנוי לתפקיד
• מנהיגות בלתי פורמאלית כתוצאה מאישיות ייחודית של אדם,ומאמונה של קבוצת אנשים במנהיג
• מנהיגות הפועלת בתוקף סמכות שהואצלה כתוצאה מכבוד או מיוקרה
• מנהיגות הפועלת מסמכות הנגזרת מהיררכיה
• מנהיגות הפועלת מסמכות הנובעת מאמון, הכרה ביכולת ואיכויות אישיות
• מנהיגות מתגמלת - משתמשת במערכת של שכר ועונש
• מנהיגות מעצבת - יוצרת שינוי וטרנספורמציה בציפיות ובשאיפות של המונהגים ומקובל כי מנהיגות מסוג זה מסוגלת לטפל במשברים
• מנהיגות מתחשבת – כאשר המנהיג מקדיש תשומת לב לקבוצה ולצרכיה, תומך בפעולות הכפופים לו, נכון לקבל שינויים ויוצר אווירה טובה בקבוצה
• מנהיגות יוזמת - מציבה יעדים ברורים בפני חברי הקבוצה, מקפידה על סטנדרטים מדויקים של ביצוע, ודורשת מהכפופים לקיים בקפדנות את החוקים והכללים שנקבעו להשגת המטרות.
 

מנהיגות - זהות המנהיג

אז מה יש בהם, במנהיגים? האם ניתן לרכוש תכונות של מנהיגות? האם כל מנהל הוא מנהיג? האם כל מנהיג נמצא בהכרח בעמדת ניהול? ומה לגבי מנהיגות בעולמנו האישי – בחיי המשפחה ובין חברים?
כאשר אנחנו חושבים על מנהיג אנחנו חושבים על תכונות כגון הובלה, דוגמא אישית, יכולת קבלת החלטות או שליטה וגם על אישים כגון נפוליאון, גנדי, רבין או אחרים. בחיינו אנחנו פוגשים מנהיגים צבאיים, מדיניים, מנהיגים במקום העבודה וגם... מנהיגים קטנים בגן הילדים או בגינה הציבורית.

מנהיגות ותהליכי העצמה

במאמר זה אני רוצה לתת דגש על מנהיגות אשר פעמים רבות מהווה פלטפורמה להעצמה אולם לעיתים משמשת דווקא ההעצמה כמנוף למנהיגות. שכל אחד מאתנו פוגש באופן כזה או אחר בחיי היום יום שלנו.

פעמים רבות נאמרים על אדם זה או אחר משפטים כגון: "הוא מלא כריזמה", הוא נולד להיות מנהיג", אולם תכונות מנהיגות – בניגוד לנהוג לחשוב – הן גם תכונות נרכשות. אנשים ש"לא נולדו מנהיגים" מגלים בעצמם תכונות הנהגה גם בגילאים מאוחרים. הכריזמה, מתגלה פתאום בחבר צוות פיתוח בארגון, במזכירה המפלסת את דרכה קדימה או בחייל הזכור כבישן של הכיתה.

ככלל, מנהיגות באה לידי ביטוי במגוון רחב של מקצועות, עיסוקים ותפקידים. היא יכולה לצוץ גם במקומות פחות שגרתיים (מי צריך עוזרת בית עם תכונות מנהיגות?) וגם במקומות בהן הציפייה למנהיג ולמנהיגות רבה (ולא תמיד באה לידי מימוש): מנהיגות פוליטית, מנהיגות צבאית, מנהיגות חינוכית, מנהיגות ארגונית, מנהיגות אישית, מנהיגות חברתית ועוד. מנהיגות מסוג אחר נמצא גם במנהיגות שלילית.

מה יש בו במנהיג אשר באמצעותו הוא יכול להוביל אחריו אחרים? אילו תכונות מאפיינת מנהיגים מצליחים אשר מנהיגותם אפקטיבית במיוחד? מהן התכונות המאפיינות מנהיגים?
1. פיתוח אחריות אישית
2. אומץ
3. תקשורת בינאישית
4. דוגמא אישית
5. האצלת סמכויות
6. יכולת הובלת שינוי (גם במצבים משתנים)
7. הגדרת חזון והצבת מטרות
8. הקשבה
9. מיקוד
10. יוזמה
11. איזון בין שכל לרגש (שיקולים רגשיים ושכלתניים)
12. כושר ארגון
 

מנהיגות ותהליכי העצמה

בניגוד לעבר מקובל היום לחשוב כי פוטנציאל המנהיגות קיים במידה כזו או אחרת בכל אדם. מנהיגות – מספר תכונות באדם המאפשרות לו להשפיע על המוטיבציה של קבוצת אנשים ולהובילם אל עבר משותפת – אינה השראה אלוהית כי אם תכונות קיימות הניתנות לפיתוח, לעיצוב ואפילו להתאמה לסיטואציות ולתפקידים מסוימים. סטיבן קובי בספרו שבעת ההרגלים לאנשים אפקטיביים במיוחד(או-עם 1989 ) מדגיש שמנהיגות אישית היא תוצאה של רכישת הרגלים אישים , שאם נטמיע אותם, ניקח אחריות על חיינו , נגיע לתוצאות רצויות עבורנו.

כאשר לקוח מחליט להסתייע בתהליך של אימון אישי למנהיגות, הוא יחדד תכונות כגון הובלה, קבלת החלטות וכריזמה. בתהליך אימון אישי ועסקי ניתן לחדד את התכונות מהן מורכבת מנהיגות אשר תוצאותיה אפקטיביות. תכונות כגון: אחריות אישית, יכולת תכנון,אימוץ ערכים מנצחים כגון העזה ואומץ. תהליך כזה מאפשר לאותו מנהיג להניע את עצמו, וגם אחרים, לפעולה. תוצאותיה של מנהיגות איכותית ניכרות בארגון הבוחר כראוי את עובדיו ואת מנהליו. חשוב לי להדגיש לסיום שמאמר זה מהווה טעימה מנושא רחב ומגוון ,אשר קצרה היריעה מלהציגו במסגרת מצומצמת.


 
 יש לכם שאלות על מנהיגות ?
כתבו לי ואחזור אליכם תוך 24 שעות
 
   
           
doritkay4@gmail.com
 אימון עסקי תקשורת בינאישיתפיתוח מנהליםאימון לקריירה,  אימון מנהלים , הכנה לראיונות עבודהאימון אישיאינטליגנציה רגשיתמאמנת אישית
אימון עסקי תקשורת בינאישיתפיתוח מנהליםאימון לקריירהאימון מנהלים
 , הכנה לראיונות עבודהאימון אישיאינטליגנציה רגשיתמאמנת אישית
 
אימון אישי במרכז , אימון אישי, אימון אישי לקריירה

 
קידום וניהול אתר ibdesign studio 2017 


 
לייבסיטי - בניית אתרים